Trápí vás zarosená okna? Poradíme vám, co udělat pro to, abyste se tohoto jevu zbavili.
Dobrou zprávou je, že rosení oken není známkou jejich snížené kvality. Jedná se totiž o přirozený fenomén. Vezměte si, co se stane, když vyndáte vychlazené šampaňské z chladničky? Orosí se. A stejně se za určitých okolností orosí i okna.
Proč se okna rosí?
Primární příčinou zarosených oken je nadměrná kondenzace vodních par. Proto se se zarosenými okny nejčastěji setkáváme v koupelnách a kuchyních (při, koupeli, vaření atd). Důvodem je, že jakmile vlhkost vzduchu v místnosti dosáhne určité hodnoty, začne se vlhkost usazovat na nejchladnějších plochách. Na nich se srazí a přemění v drobné kapičky vody. Čím více vlhkosti v místnosti, tím tedy i intenzívnější zarosení.
Vnitřní rosení
Okna se však mohou rosit zevnitř i zvenčí. Za vnitřním rosením většinou stojí páry, sušení prádla v místnosti, koupání a sprchování, akvária, terária, nedostatečné větrání, zalévání květin, ale i nadměrný počet lidí v místnosti, kteří vlhkost vzduchu zvyšují svým vydechováním. Zarosení však mohou způsobovat i nedostatečně těsnící okna, například v oblasti styku rámu a křídla, popřípadě při spodní vodorovné straně zasklení.
Vnější rosení
Okna se však mohou rosit zvenku. I v tomto případě je příčinou vlhkost a konzistence venkovního vzduchu. Okna se zvenku orosí, když teplota vnější strany oken bude nižší než teplota vzduchu venkovního. K tomuto jevu často dochází při svítání.
Jak se zarosených oken zbavit?
Vnějšího rosení se zbavíte větráním v kombinaci s udržováním správné vlhkosti v místnosti. V zimě by se vlhkost v bytě měla pohybovat mezi 45 až 60 %. K tomu správně a pravidelně větrejte, v zimě však ne na mikroventilaci, a v místnosti nesušte prádlo. Pokud jsou na vině nedostatečně těsnící okna, zaměřte se na jejich utěsnění. Obecně se dá říci, že čím lépe bude vaše okno izolovat a těsnit, tím méně se vám bude rosit. Vyzkoušet můžete některý z přípravků proti rosení oken.